Loading

Aktim 2 Ticaret Merkezi No: 15/59 Kıraç - Esenyurt / İSTANBUL

+90 (850) 215 05 98

info@forkliftservisi.com.tr

Pzt-Cmt: 9:00 – 18:00

Pzt-Cmt: 9:00 – 18:00
Aktim 2 Ticaret Merkezi No: 15/59 Kıraç - Esenyurt / İSTANBUL

Bir Forkliftin Anatomisi-2

Bir Forkliftin Anatomisi-2

Bir forklift denilince akla ilk gelmesi gereken bilgi DENGE basit olarak düşündüğümüzde forklift bir tahterevalliyi anımsatır bir birini dengeleyen karşı ağırlıklar.

Forkliftlerle çalışırken, forkliftinizin dengesini hesaplıyor veya tahmin ediyor olmalısınız. Yükünüzün ağırlık merkezini tahmin etmelisiniz. Forkliftinizin ağırlık merkezi yapılan işe göre sürekli değişecektir örneğin yükünüzün yerden 20 cm mesafede kaldırılması sonucu forkliftin ağırlık merkezi ile yükünüzün 4 metre yukarıya kaldırılmasındaki forkliftinizin ağırlık merkezinin değişeceğini unutmamalıyız.   Yükünüz her zaman çalıştığınız yük olsa da forkliftniz ile icra ettiğiniz hareketler değiştiği için forkliftinizin ağırlık merkezi değişecek ve dolayısıyla değeside aynı olmayacaktır. Yokuş aşağı veya yukarı çalışırken, eğimli veya yüzeyi bozuk zeminlerde çalışırken bu durum daima aklımızda olmalıdır.  

Forklift üreticileri yükseklikle değişen taşıma kapasitesi kayıplarını içeren yük diyagramlarını forkliftin görünür yerine koymaktadır. Bunlar zaman içerisinde silinip forklift üzerinden kaybolabilir bunları tekrar temin edip yerine koymalısınız. 

Örneğin bir yükün ağırlık merkezini tahmin edemediniz o zaman yükü dikkatlice forkliftinizin çatalları üzerine alın 20-30 cm kaldırın ve bırakın bir sonraki denemede bu işi biraz daha sert yaparak tahmin geliştirmeye çalışın. 

Denge kayıplarını yaşatan diğer bir etkende tilt işlemidir yükün alçakta olduğu zamanlarda belki bunun ciddi bir sorun olduğunu anlamaya bilirsiniz fakat yük yerden ne kadar yükseğe çıkarsa bu fonksiyonu o kadar yavaş yapmanız da fayda vardır.  

Tilt açısı, asansörün öne ve arkaya doğru eğilebileceği maksimum açıdır. Tilt açısı, farklı forkliftler, asansörler ve ataşmanlarla çalışırken değişebilir ve forklift dengesini korumak için yüksek asansörlerde daha küçük açılıdır.

Forklifte üstten baktığımızda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi denge üçgenin var olduğunu düşünelim. Denge üçgeni, forkliftin altında, forkliftin sabit olması için ağırlık merkezini içinde tutması gereken alandır. Ağırlık merkezi üçgeninin dışına çıkarsa, forklift devrilir.

Yüklü ve/veya yüksüz eğimli bir rampadan çıkması veya inmesi dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Forkliftin tırmanma kabiliyeti üreticilerin vermiş olduğu dokümanlardan incelenmelidir.  

Bu ve buna benzer konularda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki web sitelerinin blog sayfalarını takip ediniz.

www.forkliftservisi.com.tr

www.emfismakinalari.com

www.emfistif.com.tr

www.hepsiburadaforklift.com

www.stillforklift-emf.com

İletişim Bilgileri : +90 (850) 215 05 98 📧info@emfistif.com.tr

#Forklift #lojistik #mühendislik #engineering #warehouse

#logistics #satınalma #purchasing #technology #sustainability #maintenance

 
BİR FORKLİFTİN ANATOMİSİ-2BİR FORKLİFTİN ANATOMİSİ-2BİR FORKLİFTİN ANATOMİSİ-2
 

Leave a Comment

Your email address will not be published.*

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?
Dijital Pazarlama Ajansı