Loading

Aktim 2 Ticaret Merkezi No: 15/59 Kıraç - Esenyurt / İSTANBUL

+90 (850) 215 05 98

info@forkliftservisi.com.tr

Pzt-Cmt: 9:00 – 18:00

Pzt-Cmt: 9:00 – 18:00
Aktim 2 Ticaret Merkezi No: 15/59 Kıraç - Esenyurt / İSTANBUL

Forklift Kazalarını Aza İndirmek İçin Ekstra Neler Yapmalıyım.

Forklift Kazalarını Aza İndirmek İçin Ekstra Neler Yapmalıyım.

 

Forkliftlerin ve diğer depo içi ekipmanların kullanımına ilişkin düzenlemeler olsa da, herkes iyi bir şekilde İSG kurallarını takip etmediğinde kazalar maalesef kaçınılmaz olabiliyor.

Bir işveren veya yönetici olarak tüm yasal sorumluluklarınızı yerine getiriyor olsanız bile, çalışanlarınızı ve işinizi daha güvenli hale getirmek, forkliftler ve diğer depo içi ekipmanlar ile ilgili kaza riskini azaltmak için atılabilecek ekstra adımlar olabileceğini düşünmekte fayda var.  

Forklift operatörlerinin almış oldukları operatör belgesi ve diğer mesleki eğitimleri almış olsa da gerek duyulan veya ileride ihtiyaç olabilecek eğitimlerin yılda bir kez tekrar edilmesi ve/veya yeni nitelikler (örn; ilk yardım eğitimi) eklenerek eğitimlerin yapılması işletmelerin mutlak kazancınadır. 

İşletmenizde forkliftin doğurabileceği kapsamlı risk değerlendirmeleri ile meydana gelebilecek kazalardan kurtulmak mümkün olabilir. Unutulmamalıdır ki farkında olmadığımız risklerden kaçınmamız veya azaltmamız mümkün değildir. 

Forkliftlerin karıştığı en sık kazaların başında yüksek hız, yükleme nedeniyle görüş kapanması veya operatörün işaretlere veya kurallara yeterince dikkat etmemesinden kaynaklanacağı söylenebilir teknolojinin gelişmesiyle birlikte hız kısıtlayıcıları kullanmak görüntü sistemler kullanarak forkliftlerinizin kabiliyetini arttırmak, ayrıca yönetimsel prosedürlerin getirilmesi gibi bir takım ek tedbirler alınabilir.

Ayrıca trafik yönetimi ile ilgili prosedürlerin oluşturulması veya varsa güncellenmesi, zemin işaretlemelerinin yapılması, yayalar ve araçlar için yolların ayrı tutmaya çalışması, forklift yollarının ayırt edici bir şekilde boyatılması gibi tedbirlerin alınması sağlanılabilir.

Forkliftlerin amacı dışında kullanılmaması, kapasitesi üzerinde yükleme yapılmaması, görüş açısının her zaman açık bırakılması, bırakılamıyorsa dikkatlice geri manevrada kullanılması gibi benzer bilgilerin uyarı levhalarınca operatörlerin görecekleri yerlere asılması.

Makine mühendisleri odasınca veya Akredite olmuş bir periyodik kontrol firması tarafından yasal zorunluluk çerçevesinde yılda en az bir kez periyodik kontrol yapılması idarece istense de benim kanaatimce bu kontrolleri ihtiyaca ve yoğunluğunuza bağlı olarak 6 ayda bir, 3 ayda bir hatta çok yoğun çalışıyorsanız 2 ayda bir yaptırılması bir çok olumsuzlukların önünü alacaktır. İşin ehli bir başka göz tarafından incelenmesi, eksiklerin tespit edilmesi bir sonraki kontrolde eksiklerin giderilip giderilmediğinin incelenmesi gibi ciddi bir prosedürün de işletilmesi işletmenize çok yarar sağlayacaktır.  

Periyodik kontrollerin yanında operatörler veya yöneticiler günlük göz kontrollerini ve güvenlik denetlemelerini yapması aynı zamanda bunları kayıt altına alması ileride yaşanacak olası ciddi aksaklıkların giderilmesine veya büyük kazaların önüne geçmesine olanak sağlayacaktır.     

Büyük kazalar küçük ihmallerle başlar. Emniyetiniz için forkliftlerinizin periyodik kontrollerinizi mutlaka yaptırınız.

En çok kazaların yaşandığı yerlerden bir diğeri ise yükleme ve boşaltma rampalarıdır kamyon ve tır şoförlerinin yükleme boşaltma esnasında hareket etmemesi için kişilerden bağımsız çalışan sistemlerin yapılması her seferinde değişecek şoför ve operatörlerin bir biriyle uyum içerisinde çalıştıracak basit fakat etkili sistemler veya idari önlemlerin alınması.

Ülkemizde 01.01.1992 tarihinden itibaren “şehir içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil gibi tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs gibi taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına” emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmiştir.

Ya forkliftlerde ?

Bu hayati öneme sahip basit uygulamanın ne kadar önemli olduğu günümüzde tartışmasız olsa da tek dayanağımız idari kararlarımızdır. İdari önlemlerinizde emniyet kemeri kullanımını zorunlu hale getirmenizi tavsiye ederim.  

Bu ve buna benzer konularda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki web sitelerinin blog sayfalarını takip ediniz.

www.forkliftservisi.com.tr

www.emfismakinalari.com

www.emfistif.com.tr

www.hepsiburadaforklift.com

www.stillforklift-emf.com

İletişim Bilgileri : +90 (850) 215 05 98 📧info@emfistif.com.tr

#Forklift #lojistik #mühendislik #engineering #warehouse

#logistics #satınalma #purchasing #technology #sustainability #maintenance

Leave a Comment

Your email address will not be published.*

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?
Dijital Pazarlama Ajansı