Loading

Aktim 2 Ticaret Merkezi No: 15/59 Kıraç - Esenyurt / İSTANBUL

+90 (850) 215 05 98

info@forkliftservisi.com.tr

Pzt-Cmt: 9:00 – 18:00

Pzt-Cmt: 9:00 – 18:00
Aktim 2 Ticaret Merkezi No: 15/59 Kıraç - Esenyurt / İSTANBUL

İşletmenize Doğru Forklift Seçimi İçin Bazı İpuçları

İşletmenize Doğru Forklift Seçimi İçin Bazı İpuçları

Doğru forklifti seçmek işletmeniz için önemli olup işletme maliyetlerine, üretkenliğe, çalışan moraline ve stok yönetimine kadar her şeyi olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Pek çok forklift çeşidi olup her biri belirli işler için kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

O zaman sorulması gereken soru sanırım şu olmalı ; İşletmem için ne tür forklifte ihtiyacım var? İş ortamınız, iş yapış şekliniz, kullanım süresi, forklift türü, lastik seçimini ve yakıt türü vb. detayları içeren kompleks bir aşama.

Mevcut ve yakın gelecekteki ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak forkliftinizin hangi stoğu taşıyacağına, ortalama yük ağırlığına, en ağır yükünüze ve yüklerinizin genişliği gibi bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Standart bir forklifte kaldırma ve taşıma fonksiyonlarına ek olarak yükünüzü daha verimli bir şekilde hareket ettirmenize yardımcı olabilecek özel forklift ataşmanları bulunmaktadır. Bu ataşmanları tanıyıp öğrendikten sonra forklift seçmeniz daha yararlı olacaktır aksi halde ilave masrafla karşılaşabilirsiniz. 

Basit anlamda forklifti tahterevalli, manivela koluna benzete biliriz bir tarafta yük diğer tarafta onu karşılayan diğer ağırlık buraya kadar her şey normal acaba yükseklik arttığında bu durum bu şekilde dengede kalabiliyor mu? Hayır. Yükseklik arttıkça taşınılacak yükün düşürülmesi gerektiğini unutmamalı ve forklift üreticisinin yayınlamış olduğu çizelgelerden yararlanılmalıdır.  

Forkliftinizin kullanılacak yerdeki alçak bir yapının (örneğin: geçiş kapısı veya konteyner kapısı) altında hareket etmesini istiyorsanız, forkliftin asansörünün kapalı yüksekliği ve forkliftin kabin yüksekliklerini hesaba katmalısınız. Ayrıca depo yüksekliği ve koridor genişliği gereksinimlerinizi de kontrol belirleyin. Eğer ekipmanınızı raf istiflemesinde kullanacak iseniz paletlere forklift çatalı ile hangi tarafından girdiği oldukça önemlidir, koridor mesafeleri hesaplanmasında veya mevcut koridorlarda çalışacak ise mutlaka forklift üreticilerin tablolarından yararlanılmalıdır. 

Yakıt açısından bakılacak olur ise elektrikli forkliftler ilk yatırım maliyetleri yüksek, fakat işletme maliyetleri oldukça düşüktür toplam maliyet (ilk yatırım + işletme maliyeti) olarak bakıldığında oldukça ekonomik olduğu görülecektir. Ayrıca çok sessiz çalışırlar ve emisyon üretmezler, bu nedenle iç mekanlarda veya soğuk iklimlerde çalışmasında büyük avantajlar sağlarlar. 

LPG veya dizel forkliftler çok daha büyük yükleri kaldırabilir ve daha hızlı hareket edebilir. Forklift, ağır kaldırma veya dış mekanda kullanılacaksa dizel forkliftler tercih edilebilir. 

Forkliftler için çeşitli tipte lastikler mevcut olup en yaygın olanları dolgu ve havalı, beyaz iz bırakmayan ve siyah lastiklerdir her biri kendi özel kullanımına sahip ve belirli ortamlara uygundur.

Forklift operatörleri makinelerinde saatlerce oturduğundan yüksek kaliteli ayarlanabilir koltukların oldukça önemlidir kaliteli ergonomiye yatırım yapmak, rahatsız edici koltuklarda gerçekleştirilen tekrarlayan görevlerin neden olabileceği bel ve sırt ağrılarını azaltacaktır.
Son olarak servis konusu günümüz koşullarında giderek önem kazanan bilgi, beceri, deneyim, eğitim, hız, kalite, rekabetçi fiyat, ticari ahlak, güleryüz, yedek parça stoğu, yapılan işin arkasında durma, müşteri memnuniyeti, servis garantisi verebilme vb. gibi birçok değerin aynı anda istendiği hizmet sektörü kolay verilemeyen bir tercih…

Forkliftin çalışacağı zemin?

İçeride, dışarıda veya her ikisinde de?

Forklift günde kaç saat kullanılacak?

Forklift hangi stoğu taşıyacak?

Ortalama yük ağırlığınız nedir?

Kaldırmanız gereken en ağır yük nedir?

Yüklerinizin genişliği nedir?

En sık kaldırma yüksekliğiniz nedir?

Forkliftin ulaşması gereken en yüksek nokta nedir?

Dikkate alınması gereken herhangi bir yükseklik kısıtlaması var mı? (örneğin: tavan kirişleri veya düşük asılı ışıklar)

www.forkliftservisi.com.tr

www.emfismakinalari.com

www.emfistif.com.tr

www.hepsiburadaforklift.com

www.stillforklift-emf.com

İletişim Bilgileri : +90 (850) 215 05 98 📧info@emfistif.com.tr

Leave a Comment

Your email address will not be published.*

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?
Dijital Pazarlama Ajansı